Avrupa İlaç Ajansı (EMA), muhtemel yan tesirleri nedeniyle tartışma konusu olan AstraZeneca koronavirüs aşısına dair raporunu paylaştı.

İRTİBAT VAR

Raporda, aşının, uygulandığı şahıslarda nadiren görülen kan pıhtılaşması hadiseleriyle beklenen irtibatının bulunduğu belirtildi.

Lakin aşının yararının riskinden fazla olduğuna tekraren dikkat çekildi.

Aşıyı inceleyen komitenin, uzman kümelerin tavsiyeleri dahil mevcut tüm delilleri incelediği açıklandı.

“AŞI GÜVENLİ”

EMA Yöneticisi Emer Cooke, AstraZeneca aşısının yüksek tesire sahip olduğunu ve hayat kurtardığını söyledi. Cooke, az görülen pıhtılaşma olaylarının “muhtemel yan etki” sayılması gerektiğini belirtti.

İNGİLTERE ÇOCUKLARDA DENEYLERİ DURDURDU

Aşının üreticilerinden Oxford Üniversitesi, ilaç şirketi AstraZeneca ile geliştirdikleri COVID-19 aşısının, çocuklarda denenmesini durdurduğunu açıkladı.

Oxford Üniversitesinden yapılan açıklamada, aşının klinik güvenlik noktasında bir meselesinin bulunmadığını lakin daha evvelce de tezlere husus olan kan pıhtılaşması mevzunun tesirlerinin inceleme altına alındığı duyuruldu. 

FRANSA’DAN SORUŞTURMA

İngiliz aşısının güvenilirliği tartışılmaya devam ederken, Fransa’da AstraZeneca aşısı sonrasında meydana gelen bir can kaybı ortalığı karıştırdı. 

Annecy kentinde AstraZeneca’nın geliştirdiği yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısını olduktan 11 gün sonra hayatını kaybeden 63 yaşındaki Joal Crochet’in ailesi aşı hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

KAN PIHTILAŞMASI VE ASTRAZENECA

Hekimlerin karaciğerde, böbreklerde ve beyinde kanda pıhtılaşma tespit ettiğini aktaran Jean-Luc Crochet, kardeşinin neden öldüğünün tespit edilebilmesi için cürüm duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Crochet, kanda pıhtılaşma ortaya çıkmasının aşıdan kaynaklanabileceğini savundu.

EMA’DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Daha evvel aşının faydasının ziyanından daha fazla olduğunu söyleyen ve aşılanmayı askıya alan ülkelere davet yapan Avrupa İlaç Ajansı (EMA), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “AstraZeneca aşısı ile kan pıhtılaşması ortasında bir irtibat tespit edildi, lakin nedeni şimdi netleştirilemedi” demişti.

EMA Biyolojik Sıhhat Tehditleri ve Aşı Stratejisi Başkanı Marco Cavaleri AstraZeneca’ya ait “Aşı ile bir irtibatı olduğu açık. Lakin hala bu reaksiyona neyin sebep olduğunu bilmiyoruz. Aşı nedeniyle meydana gelen bu sendromu detaylı olarak tanımlamak için neler olup bittiğine dair kesin bir fotoğraf elde etmeye çalışıyoruz. Aşılananlar ortasında, gençler ortasında beklediğimizden daha fazla pıhtılaşma vakası var.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: REUTERS, HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir